آموزشآموزش رمز ارزبانکبلاکچین

لدجر (Ledger) چیست ؟

دفاتر ثبت انتقالات مالی به صورت متمرکز و غیر متمرکز

لدجر چیست ؟

لدجر (Ledger) همان دفتر مخصوص نهادهای مالی واسط و حتی بانک ها می باشد که تمام مبادلات کامل شده و یا در حال تکمیل در آن ثبت می گردد.

در سیستم های بانکی، وجود واسط های معتبر بین افراد یا نهادهای که قصد انجام مبادله را دارند لازم است. این واسط ها باید درجه بالای از اعتیار را داشته باشند و زیر نظر نهادهای بازرسی قوی قرارداشته باشند.

لدجر - همان دفتر مخصوص نهادهای مالی واسط و حتی بانک ها می باشد

نمونه ای از این واسطه های معتبر مانند مستر کارت (Master Card)، ویزا کارت (Visa Card)، پی پال (PayPal)، اسکریل (Skrill) و حتی کلرینگ های (Clearing) بانک ها و سازمانهای بسیار معتبر مالی می باشند.

اگر شخصی قصد خرید و انجام انتقال مبلغ و اعتباری را داشته باشد آنگاه در حساب خود در واسط هایی مانند پی پال اقدام به انجام انتقال به حساب مقصد می کند. پس از ارسال درخواست انتقال، با تماس با حساب بانکی خریدار سند انتقال از حساب وی به نهاد واسط بین بانک ها که همان کلرینگ است منتقل و ثبت اطلاعات انجام می گردد.

سپس کلرینگ با کامل کردن این انتقال، پس از تماس با بانک مقصد و ارسال مبلغ برداشت شده، این مبادله را در لدجر ثبت کرده و به اطلاعات گذشته اضافه می کند.

پس از انتقال مبلغ به فروشنده، محصول یا سرویس خریداری شده به خریدار منتقل می شود و در هر صورتی که این کار انجام نشود، می توان با مراجعه به لدجر که توسط بانک یا کلرینگ انجام می شود نسبت به چک، بازگرداندن مبلغ و کارهای بعدی اقدام کرد.

لدجر چیست - سیستم های متمرکز و غیر متمرکز ثبت نقل و انتقالات مالی

پس لدجرها آرشیو اصلی ثبت و تایید مبادلات و دادوستدها می باشند که به نوعی مهمترین دفاتر مالی دنیا به حساب می آیند. با توضیحی که داده شد بهتر است برخی از مشکلات استفاده از این روش را مد نظر قرار بدهیم:

  • مبادلات مالی بسیار پنهان مبهم است و قابل دسترسی فقط توسط برخی نهادها می باشد.
  • حتی با در نظر گرفتن درجه اعتبار بالا، رزومه قوی و قوانین نظارتی شدید، این نوع سیستم مبادله در برابر کلاه برداری، سوءاستفاده و رشوه آسیب پذیر هستند. با وجود سیستم های متمرکز، حتی می توان اطلاعات گذشته را دست کاری کرد و تغییر داد.
  • هزینه های وجود بانک ها، نهاد ها و شرکت های واسط بسیار بالا می باشد.
  • افراد کلاه بردار با دانستن شماره کارت های اعتباری افراد به راحتی می توانند اقدام به انتقال پول کرده و کلاه برداری کنند.
  • پول افراد در اختیار بانک ها می باشد و با مشکلاتی مانند ورشکستگی بانک ها، پول افراد از بین می رود.
  • بنا به هر دلیلی، نهادهای واسط می توانند اقدام به رد درخواست انتفال وجوه مالی کنند.
  • به دلیل کندی این روش، انجام انتقال چندین روز طول می کشد.

با توجه به مشکلات سیستم متمرکز لدجر متداول می توان از سیستم های جدید مانند بلاک چین، که از سیستم لدجر (Decentralized Ledger) غیر متمرکز بهره می برد، استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا