آموزشارزهای دیجیتاللیست دیجیتال ارزها

آیوتا (IOTA) چیست؟

تکنولوژی جدید رمز نگاری برای تسهیل معاملات

آیوتا (IOTA) چیست؟

آیوتا برنامه ای برای فناوری اینترنت اشیاء (Internet of Things) و یک تکنولوژی جدید رمز نگاری برای تسهیل معاملات بین دستگاه های این فناوری است. آیوتا در11 ژوئن 2016 با و با استفاده از الگوریتم اثبات کار به بازار عرضه شد.

این ارز با از بین بردن بلاک، هزینه های معاملات و مسائل مربوط به مقیاس پذیری فن آوری های بلاک چین، اطلاعات را آدرس دهی می کند و در عوض برای ارسال معامله به ledger آیوتا، نیاز به تایید دو معامله ی قبلی دارد.

این روش تأیید، به این معنی است که هیچ ledger مرکزی وجود ندارد و برای قدرتمند کردن شبکه نیازی به ماینرها نیست. همانطور که دستگاه ها در شبکه به صورت تصادفی معاملات یکدیگر را تایید می کنند، اجتماعی از ارتباطات بین معاملات را نیز با هم به اشتراک می گذارند.

این نوع از تایید معاملات در دنیای رمز نگاری به عنوان نمودار هدایت مستقیم (Directed Acyclic Graph) شناخته میشود، اما سازندگان این ارز آن را Tangle می نامند.

چالش های آیوتا

در حال حاضر نیروی اصلی در اقتصاد جهانی، اینترنت اشیاء ها هستند. شرکت ها دوربین ها، سنسورها و دستگاه های دیگری را برای نظارت شرایط کارخانه ها، خطوط حمل و نقل، مزارع، فروشگاه ها و خانه ها ایجاد می کنند.

براساس تحقیقات Gartner، اینترنت اشیاء ها در سال 2017 به 8.4 میلیارد دستگاه افزایش یافت و چشم انداز رشد آینده آن نیز بسیار بالا است .

چشم انداز آیوتا ایجاد پلتفرمی برای معاملات ماشین به ماشین (M2M) است. بنیانگذاران این ارز بعد از کار در صنعت اینترنت اشیاء ها این شرکت را راه اندازی کردند و اظهار داشتند برای بهره وری بیشتر اینترنت اشیاء ها، نیاز است تا دستگاه های شبکه منابع را به طور موثرتری تقسیم و توزیع کنند.

این به این معنی است که دستگاهها نیاز به خرید برق بیشتر، پهنای باند، ذخیره سازی یا خریداری داده هنگامی که به آن احتیاج پیدا می کنند و فروش منبع زمانی که به آنها نیازی ندارند، دارند. با بسیاری از معاملات، در چنین مقیاس های کوچک و سریع، بنیانگذاران آیوتا معتقدند که تکنولوژی بلاک چین برای برنامه های اینترنت اشیاء کافی نیست.

شبکه های بلاک چین با مقیاس پذیری مبارزه می کنند و اغلب یک هزینه شارژ برای ثبت سریعتر معامله در بلاک چین در نظر می گیرند، اما آیوتا قصد دارد که هر دو فاکتور مقیاس پذیری و هزینه را با تکنولوژی جدید شبکه ی خود از بین ببرد تا میلیارد ها دستگاه اینترنت اشیاء بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

مقیاس پذیری؛ آیوتا یک تکنولوژی بلاک چین نیست.

برای رشد شبکه این ارز، Tangle طراحی شده که یک سیستم سازمانی است که برای ارسال سفارش جدید نیاز به تایید دو تراکنش قبلی دارد. برای هر تأیید، تأیید کننده اثبات کوچکی از کار را برای لینک کردن معاملات به Tangle انجام می دهند. این روش، به این دلیل که شبکه دیگر به یک بلاک مرکزی متکی نیست، مسئله ی مقیاس پذیری را حل می کند.

هزینه های تراکنش؛ چگونگی استفاده رایگان از آیوتا

هنگامی که یک معامله را ارسال می کنید، هزینه استفاده از شبکه تنها به اندازه ی برق استفاده شده برای تایید تراکنش های دیگر این ارز است. Tangle اجازه می دهد آیوتا بدون هزینه عمل کند و به این معنی است که این شبکه بیشتر از یک شبکه بلاک چین توزیع شده است.

برای جلوگیری از حملات ، آیوتا از “هماهنگ کننده” در اجرای اولیه خود استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که Tangle اولیه در معرض خطر قرار نمی گیرد.

در حالی که این یک گام ضروری برای امنیت اولیه است، آیوتا قصد دارد که هماهنگ کننده را پس از قدرت گرفتن کافی شبکه از بین ببرد. این بدین معنی است که پلت فرم و ارز در حال حاضر متمرکز هستند و اگر تصمیم به سرمایه گذاری دارید، باید به بنیاد آیوتا اعتماد کنید.

فن آور‏‏‏ی های اختصاصی

در اصل، آیوتا از تابع hash خود به نام Curl، برای اثبات کار و تولید کلید استفاده میکند. آیوتا همچنین از منطق نهایی به جای باینری استفاده می کند.

نگرانی ها، ضعف ها و انتقادات

تعدادی از متخصصان تکنولوژی رمزنگاری، قابلیت حیاتی آیوتا را به عنوان یک پلت فرم مورد سوال قرار داده اند. با توجه به اجرای بسیاری از فناوری های جدید در یک مرحله، کمی دشوار است که باور کنیم در اجرای آیوتا نقاط ضعف وجود ندارد.

تکنولوژی پشت آیوتا به اندازه کافی مورد آزمایش قرار نگرفته است تا بداند چگونه حملات را حفظ خواهد کرد و این فقدان تست و بازبینی ، بزرگترین نگرانی برای منتقدان آیوتا است.

نتیجه گیری؛ ارز دیجیتال آیوتا از فن آوری که دارای پتانسیل زیادی است، استفاده می کند. اگر این ارز موفق باشد، Tangle می تواند یک رقیب قابل قبول برای معاملات تکنولوژی بلاک چین باشد.

تصمیم شما برای خرید آیوتا باید بر اساس تحقیق کامل در مورد فن آوری و بنیانگذاران آن باشد. تکنولوژی Tangle در آیوتا می تواند پیشرفت بعدی درارزهای رمزنگاری باشد، اما سرمایه گذاری در یک تکنولوژی بدون آزمون، ذاتا خطرناک است، بنابراین بیشترین تحقبقات خود را قبل از سرمایه گذاری انجام دهید.

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *