آموزشراهنمای معاملاتی آپشن

آپشن Greek: ریسک و پاداش وگا Vega

Vega میزان تغییر در نوسانات ضمنی آپشن یا موقعیت را اندازه گیری میکند

آپشن Greek: ریسک و پاداش وگا Vega

Vega میزان تغییر در نوسانات ضمنی آپشن یا موقعیت را اندازه گیری میکند، که مشابه با روش Delta برای اندازه گیری تغییرات قیمت یک دارایی اساسی است. نوسانات احتمالی ضمنی شامل نوسانات مورد انتظار از دارایی اساسی در طول عمر آپشن و نه نوسانات جاری یا گذشته دارایی است. به طور خاص، Vega به تریدر ها نشان می دهد که قیمت آپشن چگونه برای هر حرکت 1٪ در نوسانات ضمنی تغییر خواهد کرد.

به عنوان مثال، جدول زیر آپشن های AAPL را نشان می دهد که سه ماه تا انقضایشان باقیمانده و قیمت فعلی آن ها 157.44 دلار است. آپشن خرید in-the-money(آپشنی که در آن قیمت خرید پایین تر از قیمت فعلی دارایی پایه باشد) با قیمت انجام شده ی 139.00 دلار دارای وگایی برابر با 0.085 است که به این معنی است که قیمت این آپشن در حدود 0.09 دلار برای هر افزایش 1٪ در نوسانات احتمالی افزایش می یابد. به طور مشابه، آپشن out-of-the-money (آپشنی که در آن قیمت خرید بیشتر از قیمت فعلی دارایی پایه باشد) با قیمت انجام شده ی 160.00 دلار، دارای وگای 0.212 می باشد که به این معنی است که هر افزایش 1 درصدی در IV به میزان 0.21 دلار افزایش می یابد.

مهم است که به یاد بیاورید که نوسانات ضمنی نشانگر عمل قیمت در بازار آپشن ها است. هنگامی که قیمت آپشن ها بالا می رود، نوسانات احتمالی افزایش می یابد و بالعکس وقتی قیمت آپشن های پایین تر حرکت می کند، نوسانات احتمالی کاهش می یابد. تریدر های آپشن های بلند مدت از قیمت گذاری سود می برند و تریدر های گزینه کوتاه از قیمت هایی که پیشنهاد می شود سود می برند. به همین دلیل است که آپشن های طولانی Vega مثبت و آپشن های کوتاه Vega منفی است.

چگونگی تاثیر گذاری Vega بر استراتژی

ارزش های Vega برای آپشن های خرید مثبت و برای آپشن های فروش منفی است. آپشن های At-the-money (آپشنی که در آن قیمت خرید برابر با قیمت فعلی دارایی پایه باشد ) با بیشترین روز تا زمان انقضا تمایل دارند که بیشترین مقدار Vega را داشته باشند، زیرا بیشترین افزایش را از افزایش نوسانات به دست می آورند، در حالی که برای گزینه های out-of-the-money با چند روز تا زمان انقضا صادق است. برای تریدر های تازه کار، وگا کمی گیج کننده است. فرض کنید که یک تریدر تازه کار بر این باور است که بازار به پایین رسیده است و یک قرار داد خرید یا خرید با قیمت تعیین شده را خریداری کرده است. فرض بر این است که تتا یک فاکتور نیست، موقعیت خرید طولانی می تواند منجر به افزایش دلتا مثبت موقعیت شود، که نشان می دهد قیمت آپشن با قیمت پایه دارایی افزایش می یابد (که احتمالا افزایش می یابد اگر یک بازار پایین بیاید).

مشکل این است که وگا در معادله مورد توجه قرار نگرفته است. دوباره به جای اول بازگشتن منجر به کاهش شدید نوسانات احتمالی می شود که بدین معنی است که زیان های وگا می تواند بیش از جبران سود دلتا باشد. ممکن است تریدر مسیر بازگشت را به درستی پیش بینی کرده باشد، اما کاهش ناپایداری این منافع را از بین برده است. یکی از گزینه های بهتر، می تواند فروش کوتاه مدت و یا خرید in-the-moneyآپشن که دارای Delta طولانی و Vega کوتاه است باشد.

خط پایانی

Vega تغییر قیمت یک آپشن را زمانی که یک نوسان احتمالی تحت عنوان دارایی تغییر کند، اندازه گیری می کند. تریدر های آپشن باید درک خوبی از اینکه چگونه وگا قیمت یک آپشن را در استراتژی های مختلف که ممکن است یکسان به نظربیایند تحت تاثیر قرار می دهد داشته باشد. این می تواند شما را در طول مدت زمانی که استراتژی های مختلف را ارزیابی می کنید و آن را که بهتر است انتخاب می کنید محافظت کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا