آموزشارزهای دیجیتاللیست دیجیتال ارزها

زدکش (ZCash) چیست؟

ارز دیجیتال بر اساس تکنولوژی بلوک چین و غیر متمرکز

زدکش (ZCash) چیست؟

ارز دیجیتال زدکش بر اساس تکنولوژی بلوک چین و غیر متمرکز است که معاملات ناشناس را برای کاربران فراهم می کند. به عنوان یک ارز دیجیتال، زدکش از بسیاری جهات از جمله ویژگی سورس باز بودن شبیه به بیت کوین عمل می کند، اما تفاوت های عمده آنها در ایجاد حریم خصوصی و قابلیت اطمینانی است که هر کدام از آن ها فراهم می کنند.

موفقیت بیت کوین که در سال 2009 راه اندازی شد، راه را برای صدها ارز دیجیتال جایگزین (آلت کوین ها) فراهم کرده است، که برخی از آنها پیشرفت کرده اند و دیگران در طول مسیر ارزهای دیجیتال سقوط کرده اند.

همانطور که روز به روز امکان دسترسی به داده های بزرگ راحت تر میشود، تقاضا برای حفظ حریم خصوصی افزایش می یابد و کاربران به دنبال ارزهای دیجیتالی هستند که بتواند خلاء امنیتی موجود در بیت کوین را بر طرف کند.

ارزهای دیجیتالی مانند دش و Monero ، تکنیک های پیچیده ای برای ناشناس سازی معاملات به کار می برند که طرفین معامله را به صورت ناشناخته نگه میدارد.

یکی دیگر از این ارزهای دیجیتال، زد کش است که به نظر می رسد سطح اطمینان بیشتری را برای کاربران فراهم می کند و سبب میشود کاربران آن کاملا ناشناس باشند.

زد کش در اکتبر سال 2016 توسط زوکو هه آرن ( Zooko Wilcox-O’Hearn) تاسیس شد و تلاش کرد تا یک سیستم مالی باز با ویژگی های حفظ حریم شخصی که کاربران انتظار آن را داشتند ارائه دهد.

بیت کوین یکی از پیشگامان سیستم مالی باز است و زدکش قصد دارد ساختار مشابهی را اما با حفظ بیشتر حریم خصوصی و قابلیت تغییرپذیری حفظ کند.

قابلیت تغییر پذیری سهولت جایگزین کردن یک کالای با دیگری است، که در جهان رمزنگاری بسیار مهم است زیرا تضمین می کند که یک سکه ی یک کاربر به اندازه نوع دیگری سکه از کاربر دیگر مهم است.

در زد کش اگرچه تمامی معاملات در یک بلوک چین ثبت می شوند، معاملات رمزگذاری می شوند و تنها توسط کاربرانی که اجازه ی دسترسی به آنها داده شده مشاهده می شوند.

اکثر ارزهای دیجیتالی که مانند Monero که قابلیت ناشناس سازی را دارند به کلید های اختصاصی که با کاراکترهای عددی و حروف ساخته شده اند تکیه می کنند. کاربران دنیای رمز نگاری یک آدرس عمومی دارند که به نوعی هویت آن ها محسوب می شود و مانند یک آدرس IP عمل میکند.

این آدرس عمومی برای دریافت وجه از طرف مقابل معامله الزامی است. کلید خصوصی کاربران به آن ها اجازه ی دسترسی به داراییشان را میدهد و به هر معامله ی مهم او متصل می شود.

با این حال، با انجام معاملات کافی در طول زمان، می توان آدرس عمومی خود را به این معاملات مرتبط کرد که باعث می شود شناسایی صاحب آدرس عمومی آسان تر شود.

اگر فروشنده ی یک محصول قادر به ردیابی معاملات پیشین خریدار بر اساس آدرس عمومی او باشد، ممکن است تصمیم بگیرد تا مبلغ پرداختی از طرف خریدار را به علت یکسان نبودن مواضع اخلاقی و اعتقادات رد کند.

ارز دیجیتال زد کش از یک ابزار رمزگزاری به نام Zero-Knowledge استفاده می کند که سبب می شود دو طرف معامله بدون آن که هیچ آدرسی از خود ارائه دهند، با یکدیگر معامله کنند.

ابزار Zero-Knowledge معملات زد کش بر روی بلوک چین آن را با مبهم سازی آدرس های طرفین، غیر قابل ردیابی و غیر قابل شناسایی می کند. این ابزار سطح بالای تغییر پذیری را فراهم می کند.

استفاده از زد کش تنها برای مجرمان سایبری که تمایل به شرکت در معاملات غیر قانونی و ناشناس را دارند، نیست. بسیاری دلایل قانونی وجود دارد که نشان می دهد چرا یک کاربر تمایل به استفاده از یک ارز رمزنگاری ناشناس مانند زد کش دارد.

مانند یک فرد مبتلا به بیماری مزمن پزشکی که تمایل به خرید آنلاین قرص خود به صورت ناشناس دارد؛ شرکتی که می خواهد از اسرار تجاری خود یا اطلاعات زنجیره منابع خود در مقابل رقبا محافظت کند.

یک سازمان که خدمات حقوقی را برای یک موضوع خصوصی مانند ورشکستگی می خواهد و غیره که همه نمونه هایی از افراد ناشناسی هستند که برای حفظ حریم شخصی خود نیاز به تراکنش های مالی محرمانه دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا