آموزشارزهای دیجیتالریپللیست دیجیتال ارزها

ریپل (Ripple) چیست؟

ارز دیجیتال برای ایجاد شبکه جهانی از موسسات مالی و بانک ها

ریپل (Ripple) چیست؟

ریپل یک شرکت خصوصی است که دارای جریان نقدی است و هدف آن ایجاد یک شبکه جهانی از موسسات مالی و بانک ها برای استفاده از نرم افزار ریپل برای کاهش هزینه های پرداخت بین المللی است.

ارز ریپل یا به اختصار XRP ارز مورد استفاده در تراکنش های شبکه ی ریپل است. Ledger XRP محصول سورس بازی است که توسط ریپل ساخته شده است.

این محصول برای حل مسئله ی اصلی اصطکاک در پرداخت های بین المللی ساخته شده است . XRP می تواند توسط بانک ها مورد استفاده قرار گیرد تا نقدینگی در زمان تقاضا را به ارمغان بیاورد و گسترش بازار های جدید، پرداخت سریع تر و کاهش هزینه های ارزهای خارجی را برای پرداخت کنندگان به وجود بیارد.

ریپل اساسا در مقابل شبکه های مالی متشکل از بانک ها، کارت های اعتباری و سایر موسسات مانند PayPal است که جریان پول را با هزینه های زیاد مبادله ارز و تاخیر در پردازش های آن محدود می کنند.

فرصت های ریپل

تکنولوژی تسهیل پرداخت جهانی در حال حاضر وجود دارد، اما چرا صنعت پرداخت جهانی تا کنون از آن استفاده نکرده است؟ خوب، جواب آن خیلی هم سخت نیست، مؤسسات مالی تریلیون دلار ازهزینه در سیستم سنتی پرداخت پول را در جیب خود می گذارند.

صنعت مالی همچنان تمایل دارد که اطلاعات مربوط به مسائل پیچیده ی مالی را از افراد متوسط جامعه مخفی نگه دارد. واژه هایی مانند ” وثیقه تعهدات بدهی ” و “کاهش کمّی” سبب مبهم شدن حوزه ی مالی شده است.

تقریبا معادل 155 تریلیون دلار سرمایه، هر ساله از مرزها عبور می کند. به عنوان مثال، فرض کنید که همه از PayPal استفاده می کنند که هزینه هر معامله آن 2.9٪ است. به این ترتیب، این امر می تواند راه را برای پرداخت هزینه های بالا هموار کند.

این بدان معنی است که حدود 4،495،000،000 دلار (4.495 تریلیون دلار) از این پرداختهای جهانی به طور مستقیم به پی پال (یا شرکت یا موسسه دیگر) می رود. برای اضافه کردن کمی توهین به این روند لازم است که تاخیر پرداخت های آن را نیز یادآور شوم.

ریپل از کجا می اید؟

ریپل در ابتدا در سال 2012 راه اندازی شد. مسئله اینجاست که در حال حاضر ریپل یک شرکت تولید درآمد با بیش از 100 موسسه مالی در شبکه های بلوک چین خود است که شامل بانک استاندارد Chartered Bank، Westpac، Banco Santander و BBVA است.

برای درک چگونگی عملکرد ریپل، بهتر است که در مورد RTGS و RTXP کمی اطلاعات داشته باشید. به طور مثال زمانی که شما پولی از طریق بیت کوین ارسال میکنید، ارزش آن (بدون توجه به تاخیر) در همان زمان محاسبه می شود. این چیزی است که ما به عنوان سیستم پرداخت نقدی در زمان واقعی (RTGS) معنی می کنیم.

ریپل از چیزی به نام دروازه که به عنوان یک Ledger جهانی و چیزی شبیه به بلوک چین خصوصی است، استفاده می کند که اساسا یک پورتال دیجیتال است که دولت ها، شرکت ها و موسسات مالی برای پیوستن به شبکه ریپل استفاده می کنند.

این پروتکل Transaction Ripple (RTXP) نامیده می شود، که به طور رسمی به عنوان RippleNet شناخته می شود.
هنگامی که یک دولت دیگر، شرکت یا موسسه مالی به RTXP می پیوندد، می تواند با سایر دروازه ها با نرخ بسیار پایین ترو سریعتر کار کند.

مهم است که توجه داشته باشید شبکه ریپل به عنوان صرافی مبادلات ارز نیز عمل می کند. با این حال، برای انجام این کار، باید بتواند نقدینگی را تضمین کند. این همان چیزی است که XRP از آن شکل می گیرد. XRP دارایی دیجیتالی است که برای ارائه نقدینگی منبع به ارائه دهندگان پرداخت، سازندگان بازار و بانک ها ساخته شده است.

بیت کوین حدود 15 تراکنش را در ثانیه انجام می دهد، در حالی که XRP می تواند بیش از 1500 تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

ساختار تولید ریپل

یکی از عناصر کلیدیXRP وجود مقدار زیادی ریپل است. تمام XRP در حال حاضر مجموعا با 100 میلیارد دلار ایجاد شده است و در حال حاضر حدود 38.6 میلیارد توکن XRP در گردش وجود دارد و باقی مانده توسط Ripple Labs نگهداری می شود.

Ripple نوعی ارز متمرکز است

با توجه به این واقعیت که Ripple Labs حدود 61.4 میلیارد توکن XRP را نگه می دارد، می توان گفت که Ripple متمرکز است. با این حال، Garlinghouse مدیر عامل و موسس ریپل، آن را متفاوت میبیند.

او اعلام کرده است: ریپل مترکز نیست، برای روشن شدن موضوع باید اضافه کنم اگر ریپل امروز ناپدید شود XRP همچنان به کار خود ادامه می دهد و این مهمترین فاکتور برای تعریف یک ارز به عنوان غیر متمرکز است.

افکار نهایی

Ripple یکی از معدود رقبای قانونی قابل قبول برای سیستم مالی قدیمی است و می تواند نقش مهمی در نحوه حرکت پول در اطراف این سیاره ایفا کند. تا کنون تعداد زیادی برنامه عملی برای استفاده ی افراد معمولی از توکن XRP، وجود ندارد. این نیز می تواند دلیلی باشد که بسیاری از مردم هیجانی برای نگهداری و سرمایه گذاری برروی (XRP) ندارند.

سلب مسئولیت: من در حال حاضر یک سرمایه گذار در (Ripple (XRP هستم که برای مدت طولانی آن را نگه داشته ام و این به هیچ وجه یک مشاوره مالی نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا