آموزشارزهای دیجیتاللیست دیجیتال ارزها

فکتوم (Factom) چیست؟

ارز دیجیتال با سرعت بالا و هزینه کم

فکتوم (Factom) چیست؟

فکتوم یک پروتکل بر اساس بلاک چین (BlockChain) است که تغییر ناپذیری فن آوری بلاک چین (BlockChain) را از ارزهایی که معمولا با آن مرتبط هستند جدا می کند و سبب می شود تا ذخیره سازی اطلاعات و داده ها در بلاک چین راحت تر و ارزان تر شوند.

در واقع هدف فکتوم رفع سه مشکل عمده در شبکه ی بیت کوین است.

سرعت؛ تایید معادلات بیتکوین برای هر معامله حداقل 10 دقیقه زمان می برد و با توجه به استانداردهایی که 6 تایید قبل از به پایان رسیدن پروسه ی معامله را الزام کرده است، انجام هر معامله بیش از یک ساعت به طول می انجامد.

هزینه؛ افزایش هزینه های بیتکوین روز به روز بیشتر می شود و یکی از دلایل آن ورود تراکنش های بیشتر به شبکه ی آن است.

حجیم شدن اطلاعات؛ با بلوک یک مگاباتی، تعداد معاملات ممکن به دلیل حجم بالای اطلاعات در هر ثانیه محدود می شوند.

اسناد و داده های ذخیره شده با استفاده از فکتوم به راحتی می توانند مورد بازنگری قرار گیرند که بیشتر هزینه های مورد نیاز برای ذخیره سازی اطلاعات ایمن و دقیق را کاهش می دهد. فاکتوم برای کسب و کارهایی که اطلاعات مهم آنها به طور مرتب تغییر می کند مفید است.

نگهداری پرونده های کاغذی گران است و ذخیره سازی دیجیتال سنتی، آسیب پذیر است. فکتوم هر دو این مسائل را حل می کند.

فکتوم چگونه کار می کند؟

فکتوم از دو توکن در شبکه استفاده می کند:

Factoids

فاکتوم ها زنجیره ای خود را در فکتوم دارند و می توانند به صورت آزادانه مانند بسیاری دیگر از ارزهای رمزنگاری معامله شوند. این سکه ها سیستم را غیر متمرکز کرده و از اسپم کردن شبکه توسط کاربران جلوگیری می کند.

اعتبار ورود (ECs)

شما می توانید از Factoids برای خرید اعتبار ورود از طریق پروتکل استفاده کنید. اعتبار ورود غیر قابل انتقال است و شما فقط می توانید از آنها را برای ورود و و همگام سازی سرور ها استفاده کنید. از آنجا که آنها ارزش ذاتی کمی دارند، می توانید اعتبار ورود را در یک منطقه کم امنیت با خطر کمتری که دزدان آنها را سرقت می کنند، ذخیره کنید.

کاربران می توانند به سادگی اعتبار ورود را با استفاده از ارز انتخابی خود خریداری کنند.

زنجیره ی فکتوم

هرر ورودی دارای یک ID در زنجیره است. و شناسه ی زنجیره مشخص میکند که ورودی در کدام زیر گروه قرار می گیرد. حداکثر اندازه ی ورودی 10 کیلو بایت است.

یک دنباله از ورودی ها زنجیره را می سازد. زنجیره تمام اطلاعاتی که از حساب رسی اولیه می گذرد را ذخیره می کند. به سادگی، زنجیرها مانند پوشه ها هستند و نوشته ها مانند فایل هایی هستند که شما در پوشه ها قرار می دهید.

سرورهای فدراسیون در هر دقیقه، یک بلوک دایرکتوری توسط گروه بندی هش ها از بلوک های ورودی از آن دوره زمانی ایجاد می کنند. هنگامی که 10 بلوک دایرکتوری شکل می گیرد (هر 10 دقیقه)، هش ها از آن بلوک های دایرکتوری به بلوک چین بیت کوین متصل می شوند. طراحی شبکه باعث می شود سوابق حسابرسی یک فرایند آسان و کم هزینه باشد.

در بیت کوین، شما نیاز به تمام سابقه بلوک چین برای اعتبارسازی یک معامله دارید. این امر برای فکتوم ضروری نیست. با استفاده از دایرکتوری ها و شناسه های زنجیره ، می توانید میزان پهنای باند مورد نیاز برای ممیزی سوابق را کاهش دهید.

ستفاده از 3 نوع سرور

فکتوم از یک الگوریتم مشابه با الگوریتم Raft استفاده می کند. با استفاده از این الگوریتم، شبکه با انتخاب رهر به صورت تصادفی، رضایت و موافقت عمومی را به دست می آورد.

سرورهای Fedrate سرورهای اصلی شبکه فکتوم هستند و تنها سرورهایی هستند که می توانند داده ها را به BlockChain ارسال کنند و پاداش Factoid دریافت کنند. این سرورها “پیغام ضربان قلب” را برای پیروان شبکه به منظور اثبات وجود خود ارسال می کنند.

سرورهای حسابرسی دو وظیفه ی سرورهای Fedrate را بررسی می کنند. اگر یک سرور Fedrate اشتباه کند، آن را به یک سرور حساب رسی تبدیل می کند و یکی از سرورهای حساب رسی به یک سرور Fedrate ارتقا می یابد. این سرورها هیچ پاداشی برای کاری که انجام می دهند، دریافت نمی کنند.

سرورهای دنبال کننده فقط می توانند درخواست های تراکنش را انجام دهند. هنگامی که یک درخواست ورود را دریافت می کنند، آنها را به یک سرور Fedrate منتقل می کنند.

تیم فکتوم و پیشرفت هایش

پروژه فکتوم در سال 2014 آغاز شد که در انتهای قدیمی تر طیف BlockChain قرار دارد. تیم از آن زمان به طور مداوم پیشرفت کرده است. آنها در اوایل سال 2015 اولین نسخه فکتوم را منتشر کردند و در اواسط همان سال آن را به فروش رساندند.

نتیجه: فکتوم یک پروژه خوب است که حلال یک مشکل بزرگی است که در صنایع مختلف قرار دارد. گرچه بازاریابی در تمرکز تیم قرار نداشته است، آنها در حال تلاش برای ایجاد مشارکت تجاری و ادامه بهبود محصولات خود هستند. این تیم نه تنها تجربه کار بر روی پروژه های قبلی با هم را دارند، بلکه چندین سال از دانش بلاک چین (BlockChain) را نیز به اشتراک می گذارد.

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *