آموزشراهنمای معاملاتی آپشن

آپشن Greek: ریسک و پاداش گاما Gamma

گاما یک یک گزینه ی مبهم Greek است اما پیامد های مهمی برای تحلیل استراتژی های آپشن دارد

آپشن Greek: ریسک و پاداش گاما Gamma

گاما یک یک گزینه ی مبهم Greek است اما پیامد های مهمی برای تحلیل استراتژی های آپشن دارد. گاما تغییرات دلتا را اندازه گیری می کند و تعیین می کند که قیمت آپشن با توجه به حرکت یک نقطه در دارایی پایه، چقدر تغییر می کند.
دلتا با تغییرات دارایی پایه کاهش یا افزایش پیدا می کند در حالی که گاما یک ثابت است که میزان تغییرات دلتا را اندازه گیری می کند.

به طور مثال، فرض کنید دو آپشن دارای ارزش دلتای یکسانی هستند، اما گامای یکی از آن ها بسیار بالا و دیگری بسیار پایین است. آپشن با گامای بالاتر ریسک بالاتری دارد زیرا یک حرکت نامطلوب در سهام پایه تاثیر بزرگی را به دنبال خواهد داشت. ارزش گامای بالا به این معنی است که این آپشن تمایل دارد نوسانات فرار را تجربه کند که برای اکثر تریدر هایی که به دنبال فرصت های قابل پیش بینی هستند گزینه ی بدی است.

نحوه ی تاثیر گذاری گاما بر استراتژی

یک روش خوب برای فکر کردن به گاما، اندازه گیری احتمال ثبات یک آپشن است. اگر Delta نشان دهنده احتمال داشتن in-the-money (آپشنی که در آن قیمت خرید پایین تر از قیمت فعلی دارایی پایه باشد) در زمان انقضا است، گاما نشان دهنده ثبات این احتمال در طول زمان است. آپشنی با گامای بالا و دلتای 0.75 ممکن است شانس کمتری تبدیل شدن به in-the-money در زمان انقضا نسبت به آپشنی با گامای کمتر و دلتای یکسان دارد.

جدول زیر نشان می دهد که گاما برای استراتژی گزینه های رایج چه نشانه هایی دارد:

در حالی که گاما سطح بالایی از خطر را شامل می شود، برای گزینه های طولانی مدت، همیشه چیز بدی نیست. گاما سود هر 1.00 دلاری که هم جهت با حرکت دارایی های پایه در ترید های طولانی مدت ایجاد می شود را تسریع می کند و از سرعت هر ضرر 1.00 دلاری که در خلاف جهت حرکت دارای های پایه حرکت می کند، می کاهد. در اصل، هر دلار افزایش قیمت در دارایی های پایه باعث افزایش کارامد در سرمایه ی تریدر میشود.

خط پایانی

گاما به ما می گوید که وقتی که قیمت دارایی پایه حرکت می کند، دلتا با چه سرعتی تغییر می کند که برای مشاهده احتمال ثبات یک آپشن برای رسیدن به قیمت انجام شده قبل از انقضایش بسیار مفید است. گاما بالاتر حتی اگر Delta ثابت باشد، بیشتر از گامای پایین تر خطرناک است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا