آموزشارزهای دیجیتاللیست دیجیتال ارزها

لیسک (Lisk) چیست؟

الگوریتم اجماع اولیه BitShares به نام Delegated Proof of Stake

لیسک (Lisk) چیست؟

از زمان راه اندازی لیسک، سردرگمی زیادی در مورد آنچه که واقعا وجود دارد، به وجود آمد. در این مقاله خالق این ارز دیجیتال توضیح خواهد داد که لیسک چه چیزی است و یا چه چیزی نیست.

سوء تفاهم

سوء تفاهمات بسیاری از جمله، افسانه ها و حقایق نادرستی درباره Lisk وجود دارد. بیاید برخی از آن ها را واضح کنیم.

لیسک منشعب شده از fork اتریوم است!

خیر اینگونه نیست. پایه ی کد لیسک بر اساس fork پروژه ی رمز نگاری Oliver است که من 18 ماه قبل از آن که پروژه ی لیسک را شروع کنم، عضو آن بودم.

در حدود دو سال پیش، Crypti برای توسعه ی پلتفرم اپلیکیشن بلوک چین، 750 بیت کوین را خریداری کرد. در نهایت بنیاد Crypti یک پایگاه کد ایجاد کرد که نقطه شروع خوبی برای یک پروژه جدید بود. با این حال ذخایر مالی با وجود مدیریت شدید بر آن ها، برای توسعه ی ایده کافی نبودند.

من و Oliver با مشاهده ی توانایی آن تصمیم گرفتیم از این فرصت استفاده کنیم و یک پلتفرم کاریردی بلوک چین که جهان لیاقت آن را دارد به بازار ارائه دهیم.

لیسک در محیط جاوا اسکریپت نوشته شده است که امن نیست!

حتی اگر جاوا اسکریپت یک زبان ضمنی تایپ شده باشد، این بدان معنا نیست که از لحاظ ذاتی نا امن است. بله، زبان برنامه نویسی مورد استفاده نقش مهمی ایفا می کند، اما تعهدات توسعه دهندگان برای نوشتن کد امنیتی در وهله اول است.

ما جاوا اسکریپت را انتخاب کردیم زیرا به معنای واقعی کلمه در همه جا اجرا می شود، بسیار محبوب و گسترده است و دارای شرکت های بزرگی مانند گوگل و مایکروسافت است که با سرعت و امنیت در سراسر طیف وسیعی از دستگاه ها کار می کنند.

بنابراين، توسعه دهندگان همچنان در حال افزايش هستند و برای سهولت دسترسي در اين تصميم نقش مهمی ايفا کرد. توسعه دهندگان نرم افزار بلوک چین عمدتا توسط API ما محافظت می شوند، یا در مواردی که به آن نیاز است، می توانند از همان کتابخانه ای استفاده شده توسط هسته لیسک استفاده کنند.

برای تقویت بیشتر پایه کد، ما در حال برنامه ریزی یک گذار احتمالی به TypeScript هستیم که یک بار اجرا می شود و مسائلی را که با کد ضعیف تایپ شده کاهش می دهد.

Lisk یک رقیب برای هر پروژه بلوک چین است!

خیر، درحالی که امکان اجرای هرچیزی با زنجیره ی فرعی لیسک وجود دارد، ما معتقدیم که فضایی بلوک چین به اندازه کافی بزرگ است تا پروژه های متعددی برای حل مسائل مشابه داشته باشد.

ذخیره سازی غیر متمرکز را می توان در بلوکچین مستقل یا Lisk انجام داد.

معاملات ناشناس می تواند بر روی یک بلوک زنجیره ای مستقل یا در Lisk انجام شود. یک سیستم وبلاگ نویسی اجتماعی می تواند بر روی یک بلوک زنجیره ای مستقل یا در Lisk انجام شود. و لیست ادامه می یابد.

لیسک چیست: شبکه ای غیر متمرکز

Lisk یک شبکه غیر متمرکز مانند Bitcoin، Nxt یا BitShares است. لیسک از کار اثبات کار (Proof of Work – PoW) مانند بیت کوین یا اثبات سهام (Proof of Stake – PoS) مانند Nxt استفاده نمیکند.

لیسک از یک پیاده سازی ساده از الگوریتم اجماع اولیه BitShares به نام Delegated Proof of Stake استفاده میکند. به این معناست که هر دارنده LSK میتواند به نمایندگان mainchain که شبکه را تأمین میکنند رای دهند.

حداکثر 101 نماینده فعال اصلی، که همیشه بیشترین آرا را در کل شبکه کسب کرده اند، می توانند پاداش بلوک را بدست آورند، که انگیزه برای تبدیل شدن به نماینده فعال را افزایش می دهد.

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال لیسک LSK نامیده میشود. ارسال LSK از یک حساب به دیگر 10 ثانیه طول می کشد، پس زمان هر معامله را در حدود 1-2 دقیقه می توان در نظر گرفت.

چهارچوب

برنامه Lisk SDK یک چارچوب برای راه اندازی sidechain های خود و توسعه برنامه های بلوک چین است. همه چیز در جاوا اسکریپت نوشته شده است.

این بدان معنی است که شما می توانید شبکه های اجتماعی مستقل ، پیام رسان، بازی ها، برنامه های کاربردی مالی، بازار پیش بینی، مبادلات، پلت فرم های ذخیره سازی، پلت فرم اجرای قرارداد، اقتصاد به اشتراک گذاری، فروشگاه آنلاین، برنامه های IoT و خیلی بیشتر را در بلوک چین غیر متمرکز خود ، توسعه دهید.

پلت فرم Sidechain

Sidechain یک بلوک چین قابل تنظیم است که بدون آلودگی یا اسپم بر روی mainchain یا دیگر sidechain ها اجرا می شود. اگر شما بخواهید از نشانه های mainchain LSK در sidechain خود استفاده کنید، شما یک محدودیت دارید.

شما نمی توانید به راحتی توکن ها را در بین بلوک چین های مختلف انتقال دهید. به یاد داشته باشید، sidechain یک بلوک چین کاملا جدید و مستقل است!

به همین دلیل یک نوع معامله خاص برای انتقال نشانه های LSK از mainchain به sidechain وجود دارد. نشانه های LSK هرگز mainchain را ترک نمی کند. آنها به سادگی به حسابهای صاحب زنجیره Likes (در mainchain!) منتقل می شوند.

در همان زمان، تعداد مساوی از نشانه های LSK بر روی sidechain تکرار می شود و می تواند توسط خود شما به طور معمول استفاده شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا