آموزشآموزش فارکس

تئوری Elliot wave

الگوی معاملاتی قوی

تئوری Elliot wave

آیا شما تا به حال درباره ی تکنیک نقشه برداری که در واقع به روانشناسی بازار توجه می کند، شنیده اید. اگر نه وقت آن رسیده است که با آقای Ralph Neison Elliott آشنا شوید. در دهه 1920 تا 1930 نابغه ای به نام Ralph Neison Elliott وجود داشت.

Elliott با تحلیل نزدیک به 75 سال از ارزش اطلاعات سهام دریافت که، بازارهای سهام اگر چه پر هرج و مرج به نظر می رسید اما در واقع اینطور نبود. زمانی که او به سن 66 سالگی رسید نهایتا مدرک و اعتماد به نفس این را پیدا کرد که اکتشاف خود را با دنیا به اشتراک بگذارد. او تئوری خود را در قالب کتابی تحت عنوان The Wave Principle منتشر کرد.

بر طبق نظریه ایشان بازار در چرخه های تکراری معامله می شود که  این امر اشاره به احساسات سرمایه گذاران داشت که دلیل آن تاثیرات خارجی مثل (CNBC, Bloomberg, ESPN) یا روانشناسی غالب توده ها در آن زمان بود.

الیوت توضیح داد که نوسانات بالا و پایین در قیمت ناشی از روانشناسی جمعی است که همیشه در همان الگوهای تکراری نشان داده شده است. او این نوسانات را “امواج” نامید.

او معتقد است که اگر شما بتوانید الگوهای تکراری قیمتها را به درستی شناسایی کنید، می توانید پیش بینی کنید که قیمت بعدی به کجا میرود یا نمیرود.

این چیزی است که Elliot wave را برای معامله گران جذاب می کند. این روش به آنها امکان می دهد تا نقاط دقیق را شناسایی کنند که قیمت ها بیشتر تمایل دارند که معکوس شوند. به عبارت دیگر، الیوت به سیستمی رسید که معامله گران را قادر می ساخت تا به راس و انتها دست پیدا کنند.

بنابراین، در میان همه ی نوسان های عجیب و غریب قیمت ها، الیوت روش صحیحی را پیدا کرد.مطمئنا، مثل همه نابغه ها، او باید این نظریه را ادعا می کرد و از این رو نام فوق العاده the Elliot wave theory به ذهنش رسید. اما قبل از وارد شدن به امواج الیوت، ابتدا باید fractals را درک کنید.

Fractals

در واقع، فراکتالها ساختارهایی هستند که می توانند به قطعات تقسیم شوند، که هر یک از آنها یک نسخه بسیار مشابه از کل است. ریاضیدانان مایلند این ویژگی را”خود-شباهتی self-similarity” بنامند. شما نیازی به رفتن راه دور برای پیدا کردن نمونه های فراکتال ندارید.

آنها می توانند در سراسر طبیعت پیدا شوند! موج دریا یک فراکتال است. دانه برف یک فراکتال است. ابر یک فراکتال است. رعد و برق یک فراکتال است.

پس چرا فراکتال ها مهم هستند؟ یک کیفیت مهم امواج الیوت این است که آنها فراکتال هستند. امواج الیوت، مانند امواج دریا و دانه های برف، می توانند به امواج کوچکتر الیوت تقسیم شود. آماده هستید که یک Elliottician  باشید کسی که بتواند با این امواج کار کند؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا