آموزشارزهای دیجیتاللیست دیجیتال ارزها

مونرو (Monero) چیست؟

ارز دیجیتالی امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی

مونرو (Monero) چیست؟

مونرو در آپریل 2014 با عنوان BitMonero به بازار عرضه شد. Monero در زبان اسپرانتو به معنای پول است و از یک fork بایت کوین منشعب شده است.

مونرو ارزی امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی است که در پروتکل Cryptonote ساخته شده است. مونرو از امضاهای حلقه استفاده می کند که از معاملات محرمانه ی حلقه (RCT) و آدرس های مخفی برای مبهم ساختن معاملات در سطح پروتکل استفاده می کند.

در ابتدا تنها 18.4 میلیون از این سکه وارد بازار شد، اما پس از آن تولید سکه با روند ثابتی ادامه خواهد یافت. این ارز از الگورتم اثبات کار Proof of Work استفاده می کند و زمان هر بلوک 120 ثانیه است.

مشکلات بیتکوین که مونرو قصد به برطرف کردن آن را دارد

یکی از بزرگترین مشکلات بیت کوین عدم انعطاف پذیری برای اجرای ویژگی های جدید است که نیاز به روز رسانی کامل شبکه می باشد و شامل محدودیت های سخت افزاری و عناصر طبیعی طراحی (مانند فرکانس بلوک، حداکثر مقدار عرضه پول و تاییدیه) است.

ردیابی مقدار هر دو معامله، و همچنین فرستنده / گیرنده، به طور خودکار با بیت کوین قابل مشاهده است مگر اینکه اقدامات خاصی توسط کاربر انجام شود.

اثبات الگوریتم اثبات کار (PoW)، دیدگاه اصلی Satoshi از “یک-پردازشگر-یک-رای” را با ظهور سخت افزار GPU و سخت افزاری Application Specific Integrated Circuit (ASIC) نقض کرده است.

صدور نامنظم به ساختاری اشاره دارد که در آن پاداش بیت کوین هر چهار سال به نصف کاهش می یابد که هدف آن ایجاد روندی برای صدور متعادل بود.

در عوض ما یک روند صدور قطعه ای ایجاد می کنیم که فرصت را برای حمله ی دو جانبه که به دلیل کاهش میزان هش در شبکه است، ایجاد می کنیم.

مبانی تکنولوژی مونرو

تکنولوژی اصلی پشت مونرو بر اساس تعادلی است که به کاربر اجازه می دهد کلید های خود را کنترل کند و با مکانیسم های امنیتی اثبات شده عمل کنند. همچنین به آن ها اجازه خوشه بندی و توسعه در شبکه را هم میدهد.
چگونه معامله عادی (به طور کامل ناشناس) انجام می شود؟

تنظیم پیش فرض معاملات برای بیت کوین کاملا شفاف و وابسته به نام مستعار است. این به این معنی است که آدرس IP شما می تواند به دستگاه شما متصل باشد که برای متصل کردن دو نفر کافی است.

معاملات امضا حلقه

امضای حلقه، امضای دیجیتالی است که چند امضای دیجیتال معامله را تایید می کند. فرستنده یک کلید را صرف یک بار تولید می کند و گیرنده تنها طرفی است که می تواند پول بر اساس آن کلید را شناسایی و صرف کند. تصاویر کلید و کلید رمزنگاری، از هر خروجی جدا می شود و از هزینه های دوگانه جلوگیری می شود.

معاملات تراکنش محرمانه (RCT) مبلغ ارسال شده را مخفی می کند. فرستنده می تواند فقط اطلاعات کافی برای ماینر ها را برای تأیید معامله بدون افشای عمومی مبلغ کل صرف شده نشان دهد.

آدرس های مخفی باعث ناشناس بودن گیرنده می شوند

یک آدرس پنهان، که به عنوان کلید عمومی تنها یک بار شناخته می شود، مانع از دسترسی وجوه دریافت کننده به کیف پول خود می شود.

برای اثبات این معامله، این آدرس می تواند توسط یک شخص ثالث مورد بازبینی قرار گیرد. گیرنده، بودجه ی خود را از طریق نمایش خصوصی کلید ار بلوک چین در کیف پول آن ها دریافت می کند. گیرنده می تواند این پول را با استفاده از کلید اختصاصی خصوصی خود صرف کند.

تفاوت های کلیدی با سایر پروتکل های حفظ حریم خصوصی

چگونه مونرو با راه حل متمرکز بر حریم خصوصی مقایسه می کند؟

نقطه اصلی تمایز Monero، پیاده سازی CryptoNote است که از سال 2001 به بعد صورت گرفته است و قابلیت های چشمگیری از این طریق به دست آورده است.

انتقادات، ضعف ها و نگرانی ها

حریم خصوصی – قابلیت ردیابی آدرس آی پی گره ای که مبادله ای را ایجاد کرده است وجود دارد. این ثبت آدرس های IP می تواند باعث شناسایی کاربران شود.

متمرکز سازی استخراج – اکثر استخراج مونرو توسط 4 استخر که هر کدام کمتر از 20٪ دارند، استخراج می شوند.
اندازه تراکنش – معامله مونرو بسیار بزرگتر از بیت کوین است که نیاز به اطلاعات بیشتر و باعث بزرگتر شدن بلوک چین است که روزانه به طور مداوم رشد می کند.

دشواری توسعه – توانایی ادغام با کیف پول چندین سکه ای و دیگر ادغام هایی که از فضای بیشتر استفاده می کنند، آهسته است.

نتیجه گیری؛ مونرو در دنیای ارزهای دیجیتال، بسیارسازنده و نوآور بوده است. این تکنولوژی سعی در حل و فصل مشکلات بیت کوین دارد. علاوه بر این، جزئیات فنی این پروژه به هیچ وجه ساده نیست و از این رو این ارز را جذاب تر کرده است.

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *