آموزشارزهای دیجیتاللیست دیجیتال ارزها

دیکرد (Decred) چیست؟

ارز دیجیتال غیر متمرکز بر اساس تکنولوژی بلاک چین

دیکرد (Decred) چیست؟

دیکرد یک ارز دیجیتال غیر متمرکز بر اساس تکنولوژی بلاک چین است که مدیریت و تصمیم گیری غیر متمرکز بر روی بلاک چین را اولویت بندی می کند. هدف از ساخت آن، داشتن ارزی است که به صورت خودکار با پیشرفت هایی که به طور مستقیم توسط ماینرها و دارندگان ارز اعمال می شود، اجرا شود.

دیکرد شامل برخی تغییر های اساسی از پروتکل بیت کوین است که به منظور پیاده سازی هدف های غیر متمرکز بودن آن است. دیکرد شبکه اصلی خود را در تاریخ 8 فوریه 2016 عرضه کرد تا نظرات مختلف علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را بررسی کند.

برای برخی افراد دیکرد همام چیزی بود که مردم انتظار داشتند بیت کوین از ابتدا داشته باشد. این امر به عنوان سرچشمه ی غیر متمرکز سازی و تصمیم گیری دموکراتیک برای شبکه همتا به همتا به حساب میامد و این امکان را میدهد تا به سرعت به حملات و درخواست های اجتماعی برای ایجاد ویژگیهای جدید پاسخ دهد.

از سوی دیگر، بسیاری از افراد شکاک این سوال را مطرح می کنند که Decred چه ویژگی جدید و منحصر به فردی برای ارائه به بازار دارد.ارزهای بسیاری وجود دارد که مکانیسم هایی برای پاسخ به نیاز های اجتماعی دارند و این سوال مطرح است که چراباید از دیکرد به عنوان یک ارز دیجیتال پیشرو استفاده کنیم.

توسعه دهندگان دیکرد و جامعه معتقدند که که این پروتکل انعطاف پذیر برای مشارکت، تغییر و توسعه سبب میشود تا این ارز دیجیتال برای مدت طولانی به عنوان یک ارز بهینه در بازار استفاده شود.

آنها ادعا می کنند که با گذشت زمان، دیکرد بیشترین پاسخ به نیازهای کاربران را خواهد داشت و این امر باعث می شود تا به بهترین سکه از نظر نفوذ کاربران تبدیل شود.

بر اساس گزارش CoinMarketCap، در حال حاضر که حدود دو سال از آزمایش دیکرد می گذرد، دیکرد با سرمایه ی بازار حدود 354 میلیون دلار در ردی 30 ارز پایین بازار قرار دارد.

چه مشکلاتی قراراست توسط دیکرد برطرف شود؟

توسعه دهندگان دیکرد افراد علاقه مند به ارزهای دیجیتال و متقاضیان بیت کوین هستند، اما آنها توانسته اند ناکارامدی های عملکرد بیت کوین را شناسایی کنند.

با افزایش عملیات استخراج، بزرگترین شرکت های استخراج بیت کوین، بسیاری از قدرت خود را برای بهبود پروسه ی بیت کوین نگه داری کرده اند که سبب شده است روند تصمیم گیری بیتکوین به سمت متمرکز شدن پیش برود.

علاوه بر این، در حالی که برخی از بهبود های بیتک کوین توسط سافت فورک(soft fork) اجرا می شوند، تقریبا تمام پیشرفت هایی که بتوانند تغییرات چشمگیری در نرم افزار بیت کوین ایجاد کنند نیاز به یک هارد فورک (hard fork) از بلاک چین قدیمی دارند. هدف دیکرد کاهش و یا حذف هاردفورک است.

در حالی که احتمال وجود هارد فورک در دیکرد وجود دارد و دیکرد اخیرا اولین هارد فورک هدایت شده توسط کاربر را استفاده می کند که سبب می شود پروتکل های رای دهی دیکرد طوری عمل کنند که کاربران بتوانند قبل از فعال شدن، به تغییرات ایجاد شده رای بدهند. پس از رای دهی تغییرات به صورت زنده ایجاد می شوند.

ترکیب اثبات کار و اثبات سهام

پروتکل رای گیری دیکرد با استفاده از یک طراحی ترکیبی اثبات کار و اثبات سهام در بلاک چین عمل می کند. اصل اساسی سیستم هیبرید این است که هر بلاک باید به درستی و با تایید حداقل سه تایید کننده مورد بهره برداری قرار گیرد.

سیستم ترکیبی منحصرا ضعف های اثبات کار یا اثبات سهام را کاهش می دهد. ماینرها پاداش های بلاکی و تاییدکنندگان نیز یک پاداش کوچک دریافت می کنند.

هر کسی که دارای دیکرد است، مجاز به استفاده از سیستم اثبات سهام است. با استفاده از دیکرد شما می توانید بلیط هایی را که امکان شرکت در سیستم اثبات سهام است، خریداری کنید.

بلیط شما باید به عنوان یک بلاک استخراج شود و از آنجا که هر بلوک میتواند شامل 20 بلیط باشد، ممکن است مجبور شوید زمانی را صرف انتظار برای بلیط خود و یا با پرداخت هزینه ای آن را رزرو کنید.

زمانی که بلیط شما استخراج شد به آن بلیط نابالغ میگویند و تا گذشت 20 ساعت و معادل 256 بلاک خارج از استخر قرعه کشی در نظر گرفته می شود.

این پروسه، سرمایه گذاری طولانی مدت در پروژه را تشویق میکند زیرا دیکرد شما به مدت چندین هفته در سیستم قرار دارد. خوشبختانه، برخلاف دیگر سیستم اثبات های سهام ، شما نیازی به روشن نگه دشتن کامپیوتر خود در مدت زمانی که بلیط شما در استخر هست ندارید.

در عوض میتوانید به یک استخر شرط بندی بپیوندید که از طرف شما رای می دهد و اگر بلیط شما انتخاب شود، سود آن به شما بازگردانده می شود.

شبکه ی سریع

دیکرد همچنین قصد دارد شبکه سبک را اجرا کند. این روشی است که چندین ارز دیجیتال مانند بیت کوین آن را کشف کرده اند. اساسا Lightning Network به عنوان یک راه بدون نیاز به بلوک چین برای حل و فصل پرداخت ها و کاهش نیازهای شبکه و افزایش سرعت پردازش عمل می کند.

این روش به دو کاربر نیاز دارد که به طور منظم کسب و کار را برای ایجاد یک حساب سوم که یک جعبه قفل شده است و هر یک از آنها یک مقدار مساوی ایجاد می کند، برقرار کند. زمانی که دو کاربر می خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، به سادگی به یکدیگر تعهد نامه ی خود را می فرستند و مقدار سرمایه ی داخل جعبه را تغییر می دهند.

تا زمانی که این امر بر اساس تعهد نامه است، پرداخت های Lightning Network است به سرعت انجام میشود و بر زمان تایید بلاک تاکید ندارد. علاوه بر این، انجام معاملات بدون بلاک چین اجازه ی مقیاس پذیری بیشتری را می دهد.

قدرت وچالش ها

بزرگترین قدرت دیکرد، جامعه ی آن است. تیم پایه ای توسعه از توسعه دهندگان سابق از پروژه های مهم رمزنگاری، به ویژه توسعه دهندگان btcsuite که نسخه ای از Bitcoin نوشته شده در زبان برنامه نویسی Go است، تشکیل شده.

اگر تیم بتواند ویژگی های عالی ای را برای توسعه دهندگان به کار ببرد که باعث می شود آن را برای اعضای جامعه مفید تر کند، اتخاذ دیکرد ادامه خواهد داشت.

با این حال، اگر جامعه دیکرد برای تسریع در توسعه و یا سازماندهی خود موفق عمل نکند، دیکرد می تواند خود را به سرعت توسط ارزهای دیجیتال جدید و هیجان انگیز که ویژگی های بهتری از جعبه را ارائه می دهند، توسعه دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا