آموزشآموزش رمز ارزاستخراجبلاکچین

عمل استخراج چیست ؟

انجام ثبت بلاک های جدید در ازای دریافت پاداش

عمل استخراج چیست ؟

وقتی یک ماینر (Miner) تمام معاملات و دادوستدهای تازه در زنجیره بلاک یا همان بلاک چین (BlockChain) را در قالب کد هش به علاوه اطلاعات گدشته بازار در بلاک جدیدی تولید می کند می بایست نرخ اثبات کار (Proof of Work) کمتر از آستانه ای (Threshold) که توسط سیستم تعریف شده را تولید کند.

بعد از رعایت تمامی موارد نیاز که توسط سیستم مشخص شده است، با تایید ماینرها دیگر، ماینر مورد نظر می تواند بلاک جدید را به بلاک چین اضافه کرده و آن را ثبت کند. به این صورت است که تمامی اطاعات و سوابق بازار و معاملات در هر بلاکی دوباره ثبت می شود و احتمال کلاهبرداری و دستکاری اطلاعات را به نزدیک 0% می رساند.

عمل استخراج و تولید بلاک بسیار سخت و نیاز به زمان و هزینه بالایی دارد

این روش به مانند همان لدجر متمرکز تمامی اطلاعات گذشته به همراه دادوستدهای تازه بازار را ثبت می کند اما ایرادات لدجر متمرکزی که توسط بانک های جهان استفاده می شود را نیز حل کرده است.

عمل استخراج و تولید بلاک بسیار سخت و نیاز به زمان و هزینه بالایی دارد چرا که علاوه بر پیچیدگی لازم جهت رمزنگاری، زمان کم برای تولید و رعایت نرخ اثبات کار معتبر، ماینر باید از بقیه ماینرها دارای نرخ اثبات کار مساوی، قویتر عمل کند تا توسط بقیه انتخاب شود.

اگر دو یا جند ماینر برای تولید بلاک مورد نظر انتخاب شوند، برای هر کدام بلاکی تشکیل می شود که در شاخه (Fork) جدا هستند. حال برای اینکه یکی از این شاخه ها به عنوان شاخه اصلی انتخاب شود، ماینرها با تشکیل بلاک جدید و ارتقاء نرخ اثبات کار می توانند از رقبا پیشی گرفته و بلاک خود را به عنوان شاخه اصلی ثبت کنند.

الگوریتم مورد استفاده در بیت کوین SHA-256 می باشد که ماینر می تواند با شروع هدر بلاک با چندین صفر نرخ هش بلاک را پایین تر از نرخ مورد نیاز برساند که یکی از موارد مهم را رعایت کرده باشد. برای تثبیت و رمزنگاری درست در حالی که نرخ هش مناسب باشد مقدار زیادی تلاش صورت می گیرد.

ا اضافه شدن ماینرهای جدید برای استخراج، نرخ تولید بلاک بالا خواهد رفت

این در حالی است که با هر بار تلاش، یک رمز یکبار مصرف (Nonce) جدید تولید می گردد که به مقدار آن اضافه نیز می شود. برای درک بهتر سختی استخراج می بایست این مسئله را در نظر داشت که هر 10 دقیقه یک بلاک جدید در بلاک چین ثبت می گردد.

با اضافه شدن ماینرهای جدید برای استخراج، نرخ تولید بلاک بالا خواهد رفت که برای به تعادل رساندن تولید به همان تعداد 1 بلاک در هر 10 دقیقه می بایست به پیچیدگی و سختی استخراج اضافه گردد.

با پایین آوردن مقدار آستانه اثبات کار، تعداد ماینرهایی که توانایی تولید یک بلاک معتبر را دارند کم می شود، پس پیچیدگی و سختی تولید بلاک و استخراج رابطه معکوس با تعداد ماینرهای فعال دارد.

مزایا و سود در انجام استخراج توسط ماینر این است که ماینر علاوه بر دریافت مبلغی بابت هر تراکنش و دادوستد، می تواند مقداری بیت کوین جدید به سیستم معرفی کرده و آن را به عنوان یارانه تولید بلاک دریافت کند. با این کار علاوه بر تولید بیت کوین های جدید، به امنیت شبکه و اطلاعات گذشته کمک می شود.

یارانه یا پاداشی که به ماینر برگزیده پرداخت می شود در ابتدای لیست معاملات ثبت می گردد. این پاداش استخداج حداقل 50 بیت کوین است و هر 4 سال مقدار آن نصف می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *